Gurami dwuplamisty - Trichogaster trichopterus

Opis gatunku

Gurami dwuplamisty to ryba, w krajach anglosaskich znana pod wieloma nazwami, co może prowadzić do sporego zamieszania: gurami plamisty, dwuplamisty, trójplamisty czy włosopłetwy, a to z racji szczególnego wyglądu ich płetw piersiowych. Nawet przyjęta za najwłaściwszą nazwę gurami niebieski nie jest ścisła, ponieważ gurami o tej barwie pochodzi jedynie z Sumatry.

Gurami dwuplamisty

Hodowla

Rybki występujące na innych obszarach mają bardzo różne barwy, przy czym najpowszechniejsze są odcienie lawendowy i brązowy. Pleć rybki można ustalić bardzo łatwo, jak że tylko samce mają zaostrzoną płetwę grzbietową. Ma to duże znaczenie, ponieważ samce należy trzymać osobno, gdyż mogą być agresywne w stosunku do siebie. Mogą prześladować mniejsze ryby. Samiec często buduje duże pieniste gniazdo ze śliny, które może mieć nawet 25 cm średnicy; z tej racji zaleca się, by zbiornik tarliskowy był stosunkowo duży, tym bardziej że samica może złożyć jednorazowi nawet i ponad 1000 jaj.

Ryby należy potem rozdzielić; samiec zostanie w zbiorniku i będzie pilnował gniazda, samica natomiast powinna wrócić do głównego zbiornika. Jest rzeczą niezwykle ważną, by z początku zbiornik był zakryty, aby młode nie zmarzły. Należy im zapewnić sporo miejsca, gdy będą rosły, i nie zaniedbywać częściowych wymian wody, żeby nie zachorowały.

Gurami dwuplamisty

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Trichogaster trichopterus

Występowanie: południowo-wschodnia Azja, w tym Indonezja

Długość: do 15 cm

Temperament: dojrzałe samce są agresywne w stosunku do siebie

Pożywienie: płatki i drobny pokarm żywy

Temperatura: 23- 28 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Glonojad syjamski

Glonojad złoty

Gupik pawie oczko

Gurami całujący

Gurami mozaikowy


Komentarze