Opieka na akwarium

Ten dział jest poświęcony najważniejszej czynności, dzięki której możemy napawać się pięknymi, zdrowymi rybami, soczystą, zieloną roślinnością i krystalicznie czystą wodą - mowa o regularnej pielęgnacji akwarium. Byś mógł łatwo znaleźć potrzebne informacje, artykuł podzieliłem na czynności codzienne, cotygodniowe, comiesięczne i coroczne. Znajdziesz dokładne opisy czynności, które musisz wykonać.

Opieka codzienna

Do naszego akwarium musimy zaglądać każdego dnia. Opieka codzienna nie pochłania dużo naszego czasu. Sprawnie przeprowadzona zajmie najwyżej 15 minut. Myślę jednak, że jeżeli ktoś już założył zbiornik to poświęci więcej czasu na jego utrzymanie a obserwując ryby wykona całą "pracę". Każde akwarium powinno być odpowiednio oświetlane. Zazwyczaj przyjmuje się 12-godzinny cykl dobowy (w przybliżeniu jest to długość dnia tropikalnego). Powinniśmy zapalać i gasić świetlówki zawsze o tej samej porze zachowując przyjęty cykl dobowy. Nie zawsze jednak jesteśmy na czas w domu lub wychodzimy wcześniej, dlatego zazwyczaj akwaryści zaopatrują się w wyłącznik czasowy (koszt ok. 20zł a nawet mniej), który nastawiamy według naszych potrzeb.

Oczywiście musimy karmić naszych podopiecznych. Najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli małe porcje kilka razy na dzień. Pamiętajmy także, by urozmaicać ich dietę. Ja karmię trzy razy dziennie. Rano mieszanką podstawową, w południe pokarmem wybarwiającym, wieczorem natomiast sypię płatki witaminowe. Co jakiś czas podaję także pokarm żywy. Pomyśl... Jakbyś się czuł, gdybyś musiał jeść raz dziennie bardzo dużo i do tego same ziemniaki? Nie za dobrze prawda? Dlatego właśnie odpowiednie żywienie jest tak ważne.

Dla osób, których długo nie ma w domu lub wyjeżdżają na wakacje, pozostają automatyczne karmniki (dobre zaczynają się od 120zł). Kontrola filtra, temperatury i poziomu wody jest również bardzo ważna. Należy upewnić się, czy filtr działa prawidłowo i nie jest zapchany. Jeżeli zauważymy zmniejszenie przepływu wody musimy go przeczyścić. Sprawdźmy temperaturę wody. Grzałki dobrych firm działają zazwyczaj bezawaryjnie przez bardzo długi czas. Najlepiej jest jednak sprawdzić wskazania termometru i upewnić się, że wszystko działa jak należy. Monitoruj poziom wody, w razie potrzeby dolej ją. Nie możemy dopuścić do pracy filtra "na sucho" lub wysuszenia grzałki.

Ostatnim i najprzyjemniejszym zadaniem jest obserwacja ryb i roślin. Zazwyczaj robimy to codziennie zerkając co jakiś czas. Musimy jednak robić to dokładnie i starannie przynajmniej przez kilka minut. Szybciej zauważymy, gdyby w naszym akwarium miało się dziać coś złego. Wykryte nieprawidłowości w zachowaniu ryb mogą świadczyć o chorobie. A szybko wykryta daje duże szanse na całkowite wyleczenie bez ofiar w rybach. Mętnienie wody, lub pojawianie się glonów mogą świadczyć o złych parametrach wody, lub naszym zaniedbaniu. Kilka żółknących listków może dać nam wskazówkę, iż roślinom brakuje jakiegoś składnika. Dobry akwarysta umie wyczytać nadchodzące niebezpieczeństwo już po pierwszych nieprawidłowościach.

Opieka tygodniowa

W weekend musimy poświęcić już nieco więcej czasu na obowiązkowe czynności. Do najważniejszych należy regularna, cotygodniowa podmiana wody. Niektórzy określają ile procent wody trzeba podmienić. Ja odmulam co tydzień i tyle ile się wypompuje to tyle dolewam. Odmulając musimy starać się zebrać z dna jak najwięcej zanieczyszczeń nie niszcząc przy tym roślin i uważać by nie uszkodzić ryb. Jak wyglądają odmulacze możesz zobaczyć u dołu tej strony. Odmulacze działają różnie, dlatego postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Większość chemii również leje się co tydzień. Powinno się jej jednak unikać i zostawić wszystko naturze. Ja wlewam tylko nawozy dla roślin i jeżeli trzeba preparat na obniżenie zawartości azotanów.

Ponadto naszym obowiązkiem jest sprawdzanie podstawowych parametrów wody. Według mnie najpotrzebniejsze są testy na pH, azotany, fosforany i twardość węglanową. Dobrze jest jednak mieć wszystkie i w przypadku złych wartości prawidłowo je skorygować metodami naturalnymi lub za pomocą chemii. Więcej o testowaniu wody w dziale TESTY.

OPIEKA MIESIęCZNA

Właściwie typowej opieki miesięcznej nie ma. Ja na przykład muszę wymienić włókninę w moim filtrze a przy okazji czyszczę go. I tutaj chcę zwrócić uwagę na czyszczenie filtrów. Na wielu stronach akwarystycznych można spotkać się ze stwierdzeniem, że wkłady filtracyjne należy czyścić w wodzie z naszego zbiornika. Rzekomo to bzdura. Opisano to nawet w jednym z numerów "Naszego akwarium". Wkłady najlepiej płukać pod w miarę słabym strumieniem wody z kranu o temperaturze zbliżonej do akwariowej. Płucząc gąbki dobrze jest je lekko naciskać. Ja zacząłem tą metodę praktykować i nie zauważyłem zachwiania równowagi biologicznej. Parametry pozostały w normie.

Opieka roczna

Na opiekę roczną składają się dwie rzeczy. Najważniejszą z nich jest wymiana zużytych świetlówek na nowe. Więcej o świetlówkach znajdziesz w dziale sprzęt na naszym serwisie. Drugą sprawą są generalne oględziny akwarium. Sprawdzenie stanu filtra (uszczelki, zawory, wkłady itp.), grzałki, samego zbiornika (czy nie ma rozszczelnień, pęknięć itd.), wymiana zużytych elementów i tak dalej.

Opieka "Tu i teraz"

Na tą formę pielęgnacji składają się zdarzenia losowe. Może to być potraktowanie zaglonionej szyby czyścikiem akwarystycznym, przetarcie zewnętrznej szyby, usuwanie nadmiaru pokarmu i inne.

I obiecałem fotkę odmulacza - na zdjęciu poniżej urządzenie firmy JBL, cena ok. 50zł. Dostępne są także odmulacze innych firmy już od 8zł, lecz są znacznie gorsze.

Opracował: Michał Mikler


Komentarze