Bystrzyk ozdobny - Hyphessobrycon bentosi

Opis gatunku

Bystrzyki ozdobne zostały odryte przez Durbina w 1908. Występuje w dorzeczu dolnej Amazonki (Gujana i Brazylia). Osiąga 5 cm długości. Pokojowo usposobiona, towarzyska i łatwa w hodowli ryba. Wymaga akwarium o ciemnym podłożu, po bokach gęsto obsadzonego roślinnością i wolną przestrzenią do pływania w środkowej strefie. Optymalna temp. 22-28°C, pH 6,0-7,5, woda miękka do twardej.

Samce są barwniejsze i mają większą niż samice płetwę grzbietową. Samczyki w moim akwarium co jakiś czas urządzają sobie turnieje prężąc przed sobą i samiczkami swoje płetwy. Rybki tworzą ławicę, która stoi w prądzie wody wyłapując pływające cząstki pokarmu. W akwarium, w którym nie ma silnego przepływu wody rybki "stoją" w toni tworząc bardzo dekoracyjny widok.

Hodowla

Akwarium dla tych ryb powinno być duże z miejscem do pływania. Lubi akwarium niezbyt jasno oświetlone z kępami roślin w okolicach, których samce zajmują swoje rewiry.

W moim akwarium odbywały tarło w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej (pH=6), świeżo po podmianie, o temperaturze 26°C, wśród liści Microzorum. Dorosłe nie opiekują się młodymi i po tarle wyjadają ikrę.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon bentosi

Występowanie: dolne dorzecze Amazonki

Długość: 5 cm

Temperament: spokojny , nieagresywny

Pożywienie: karma i drobny pokarm żywy

Temperatura: 22-28°C

autor: Brenda

Zobacz także:

Brzanka różowa

Brzanka sumatrzańska

Brzanka wysmukła

Bystrzyk barwny

Bystrzyk Pereza


Komentarze