Gupik pawie oczko - Poecilia reticulata

Opis gatunku

Mamy 12 podstawowych grup fantazyjnych odmian gupika, ustalonych na podstawie różnic w kształcie i rozmiarze płetwy grzbietowej i ogonowej, oraz wyraźne określone standardy ich oceny. Niektóre gupiki mają wydłużoną płetwę ogonową; jeżeli wydłużona jest górna jej cześć, mówimy o górnym mieczu; jeżeli o dolna - o dolnym mieczu; a jeżeli wydłużone są obie - o dwumieczu. Ogon może też być po prostu dużo większy niż zazwyczaj i przypominać wielki trójkąt - mówimy wtedy o wachlarzu. Podobnie różnorodne jest dziś ubarwienie gupików - od żółci, przez czerwienie, do purpury i koloru niebieskiego.

Gupik pawie oczko

Samce są zawsze mniejsze i znacznie bardziej kolorowe od samic. Bodaj największe wrażenie robią formy wzorzyste, takie jak skóra węża czy kobra. Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem jest założenie akwarium dla określonej odmiany czy barwy gupików. Niestety, wszystko wskazuje na to, że długoletnie komercyjne rozmnażanie niektórych odmian ujemnie wpłynęło na ich witalne. Różne podaje się przyczyny, od zbyt intensywnego chowu wsobnego po nadmierne stosowanie antybiotyków. Inaczej niż u samca, u samicy trudniej jest stwierdzić, czy ma ona ogon wydłużony czy zaokrąglony, jednak te o wydłużonym ogonie mają większe i bardzie barwniejsze płetwy w porównaniu z tymi o zaokrąglonych ogonach.

Hodowla

Poważniejsi hodowcy, którzy wystawiają swoje gupiki na konkursach, hodują przynajmniej dwie odrębne linie, które od czasu do czasu krzyżują w celu zachowania ich witalności. Rozmnażanie gupików na taką skalę to poważne przedsięwzięcie, wymagające dużej liczy zbiorników i sporej ilości sprzętu, niemniej hodowla gupików to wspaniałe wprowadzenie w świat hodowli ryb. Samice rodzą łatwo, najczęściej co 4 tygodnie. Jeżeli po urodzeniu młodych matka zostanie od nich odizolowana, jest duże prawdopodobieństwo, że większość przeżyje bez problemu. Jeżeli pozostawisz je w akwarium, to jest pewna szansa, że kilka z nich ocaleje - nie zostanie zjedzonych w pierwszych dniach swojego życia - pod warunkiem, że zbiornik będzie gęsto obsadzony roślinami.

Gupik pawie oczko

Gupik to żwawa, pokojowo nastawiona ryba, która wykazuje skłonność do zajmowania całego akwarium, pływając zaaferowana w środkowej jego strefie. Ponieważ jest to bardzo łatwy w hodowli i niezwykle płodny gatunek, wielu akwarystów używa ich jako żywego pokarmu dla szczególnie wymagających ryb, np. pielęgnice. Zaleca się trzymanie gupików w zbiorniku z niewielkimi rybami, takimi jak danio pręgowany czy mieczyk.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Poecilia reticulata

Występowanie: na północ od Amazonki

Długość: samce 3 cm, samice 5 cm i więcej

Temperament: bardzo towarzyski, nieagresywny

Pożywienie: wszystkożerny, w tym pokarm zielony

Temperatura: 18-28°C

autor: Brenda

Zobacz także:

Glonojad syjamski

Glonojad złoty

Gurami całujący

Gurami dwuplamisty

Gurami mozaikowy


Komentarze