Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus

Opis gatunku

Atrakcyjne kiryski są bardzo popularnymi mieszkańcami typowych akwariów towarzyskich, po części z racji swych niewielkich rozmiarów. Bardzo też łatwo je w tych warunkach utrzymać. Kirysek spiżowy, nazywany tak z racji charakterystycznego poblasku ciała, jest szczególnie popularny i występuje w kilku odmianach barwnych, z których najpowszechniej spotykany jest bez wątpienia albinos o białym ciele i czerwonych oczach.

Kirysek spiżowy

Hodowla

Sprawdzaj długość wąsów wokół otworu gębowego tych rybek. Gdyby się okazało, że stają się krótsze, oznacza to, że podłoże jest brudne i infekuje wąsy. Kiryski spiżowe mają niezwykłe zachowanie rozrodcze. Samiec i samica do kopulacji układają się prostopadle- samica połyka mleczko samca, które nieatakowane przez enzymy, od razu przechodzi przez cały układ trawienny i zostaje wydalone bezpośrednio na jaja trzymane między płetwami brzusznymi.

Następnie samica ukrywa klejące się jaja pod kamieniem lub w podobnym miejscu, gdzie po mniej więcej 6 dniach wylęgają się młode. Znamy kilka barwnych odmian kiryska spiżowego, w tym odmianę zieloną - Peru green stripe, i czarną - Aeneus black.

Kirysek spiżowy

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Corydoras aeneus

Występowanie: prawie na całym północnym obszarze Ameryki Południowej

Długość: 7 cm

Temperament: towarzyski, dobrze żyje w grupie

Pożywienie: pokarm tonący i pokarm żywy

Temperatura: 20-26 stopni Celcjusza

autor: Brenda

Zobacz także:

Kirysek similis

Kirysek pstry

Kirysek Sterby

Kirysek napoensis

Kirysek niebieski


Komentarze