Neon Innesa - Paracheirodon innesi

Opis gatunku

Neon Innesa jest tak nazywany, ponieważ jasność jego kolorów dorównuje ulicznym neonom; jest to też jedna z najpopularniejszych rybek tropikalnych hodowanych w akwariach na całym świecie i jedna z najpowszechniej rozmnażanych w celach handlowych. Neonów trzeba kupić od razu kilka, ponieważ tworzą one zwarte gromady i tylko w nich właściwie się prezentują.

Hodowla

Samce można odróżnić od samic najczęściej po tym, że biegnąc wzdłuż boku błękitna pręga jest węższa i bardziej prosta niż u samic. Należy się jednak wystrzegać kupowania rybek o bardzo bladych kolorach, gdyż może to być objawem niedomagania zwanego chorobą neonową. Rybki te wymagają miękkiej, kwaśnej wody i w takich warunkach skłonienie neonów do tarła nie powinno sprawiać żadnych problemów. Samice zaczną puchnąc od ikry, a samce podążać za nimi.. Samica tuż przed złożeniem ikry przyjmuje niemal pionową pozycję.

Wyhodowano wiele barwnych odmian neonów, ogólnie jednak nie są one tak uderzająco kolorowe jak ich postać naturalna. Mimo swych niewielkich rozmiarów, neony potrafią żyć zdumiewająco długo; niektóre osobniki żyły w akwarium ponad 10 lat.

Charakterystyka

Nazwa łacińska: Paracheirodon Innesi

Występowanie: Rio Putumayo, wschodnie Peru

Długość: 3,75 cm

Temperament: towarzyski, nieagresywny, żyje w gromadach

Pożywienie: płatki, pokarm żywy

Temperatura: 23-27 stopni Celcjusza

autor: Brenda


Komentarze