Testy akwarystyczne

Czyli jak kontrolować parametry wody

Testowanie wody pozwala wykryć wszystkie odchylenia od normy, mogące mieć różny wpływ na mieszkańców naszego akwarium. Gdy zdychają ryby, rośliny źle rosną, pojawiają się glony lub woda jest mętna to przyczyn tego stanu najlepiej jest szukać w składzie wody. Dobrze jest się zaopatrzyć we wszystkie oferowane testy. Ceny pełnych zestawów są różne od ok. 150zł - 400zł. To naprawdę mało w stosunku do ceny, jaką zapłacilibyśmy kupując pojedyncze zestawy. Poniżej przedstawię najważniejsze z nich.

Odczyn wody (wartość pH)

Test ten wykonujemy regularnie, raz na tydzień. Wartość powinna się nie zmieniać.
Skok o jedną jednostkę jest już niewskazany. Musimy kontrolować ten parametr w zależności od wybranego biotopu. Gdy musimy obniżyć ten parametr można stosować: specjalne preparaty, kwaśny torf, podawanie dwutlenku węgla. Musimy także zwrócić uwagę na elementy wyposażenia. Odczynu wody nie zmienia np. żwir kwarcowy, żwir marmurowy natomiast podwyższa wartość pH. W celu uniknięcia dużych skoków tego parametru należy wykonywać cotygodniową podmianę wody. W celu jego podwyższenia stosuje jako podłoże stosuje się piasek lub żwir marmurowy, nie podaje się dwutlenku węgla i wody z filtra RO (odwróconej osmozy).

Twardość węglanowa i ogólna

Test na GH i KH wykonujemy co tydzień. W celu obniżenia tych parametrów należy często podmieniać wodę (najlepiej na miękką z filtra RO). Jeśli chcemy podwyższyć te wartości stosujemy specjalne preparaty mineralizujące (w przypadku TwO) i postępujemy tak jak przy pH.

Amon i amoniak

Ten parametr również sprawdzamy raz w tygodniu. Zawartość amonu/amoniaku w wodzie powinna wynosić 0,0 mg/l. Ta wartość podwyższona choćby o części setne jest już bardzo niebezpieczna dla ryb.

Złe ich samopoczucie powinno skłonić nas do przeprowadzenia testu właśnie na NH3/NH4. Gdy zauważymy jakikolwiek odchył od normy należy podmienić wodę, sprawdzić, czy filtr działa sprawnie, nie doprowadzać do odkładania się mułu (w razie czego odmulić) i postarać się o większą liczbę roślin. Podwyższona zawartość amonu/amoniaku świadczy zazwyczaj o złej opiece nad akwarium. Więcej o opiece znajdziesz w dziale OPIEKA.

Tlen

Test wykonujemy co 2-3 tygodnie. Jeden rano drugi wieczorem. Wieczorem poziom powinien być wyższy (rośliny produkowały go cały dzień) a rano niższy (w nocy rośliny pobierały tlen a produkowały dwutlenek węgla). Wartość nie powinna spadać poniżej 4 mg/l. Poniżej normy ryby stają się apatyczne, łapią powietrze, są niespokojne a ich kolory bledną. W skrajnych przypadkach mogą się udusić. Woda powinna być stale napowietrzana i w ruchu. Do spadku zawartości O2 może przyczyniać się rozkład materii organicznej.

Azotyny i azotany

Częstotliwość pomiaru: raz na tydzień. Wzrost tych wartości przyczynia się do zanieczyszczenia wody (azotyny) i wzrostu glonów (azotany). Na ich stabilizację wpływa regularna podmiana wody i sprawna filtracja. W celu ich obniżenia stosuje się także specjalne preparaty np. Tetra Nitrate minus.

Fosforany

Fosforany obecne są niemalże wszędzie. Ich poziom wzrasta przy trzymaniu większej ilości ryb, stosowaniu nawozów bogatych właśnie w ten związek oraz niektórych pokarmów. Spełniają one ważne funkcje podczas metabolizmu dla wszystkich organizmów w naszym akwarium.

W połączeniu z wysoką zawartością azotanów przyczynia się do bujnego wzrostu glonów. Dlatego właśnie powinniśmy testować wodę na zawartość fosforanów raz w tygodniu lub, gdy zaobserwujemy nadmierny wzrost glonów. Zawartość PO4 nie powinna przekraczać 1 mg/l, zaleca się jednak utrzymywać je na poziomie 0,5-0,75 mg/l. Aby zapobiec zbyt wysokiej wartości zaleca się przestrzegać cotygodniowych podmian wody, sadzić sporą liczbę roślinności i zachować umiar w stosowaniu nawozów/pokarmów z tymi związkami.

Dwutlenek węgla

Zawartość dwutlenku węgla w wodzie powinno monitorować się w sposób stały. Wszystkie firmy produkujące testy oferują tak zwane testy długoterminowe na CO2 umieszczane przy wewnątrz akwarium, przy powierzchni wody. Najkorzystniejszy jest poziom między 20 i 40 mg/l.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak rozpocząć dozowanie dwutlenku węgla w swoim zbiorniku odwiedź dział Technika CO2.

Miedź, chlor i żelazo

W handlu dostępne są także testy na miedź, chlor i żelazo. Większość akwarystów nie zaopatruje się w nie. Ostatecznie przydałby się test na żelazo, które potrzebne jest do prawidłowego rozwoju roślin. Chlor wytrąca się z wody po pewnym czasie. Kwiatki także podlewamy wodą odstaną i taką właśnie używamy również w akwarium. Jeżeli boimy się o nadmiar tego związku możemy dodać preparatu uzdatniającego np. Sera Aquatan, czy Tetra Aquasafe. Miedź nie ma prawa dostać się do środowiska akwariowego, jego śladowe ilości niebezpieczne są dla ślimaków, zawartość powyżej 1 mg/l. jest śmiertelne dla wszystkich organizmów wodnych. Jeżeli obawiamy się, że nasza kranówka może być zanieczyszczona Cu dodajmy środków uzdatniających jak w przypadku Cl.

Opracował: Michał Mikler


Komentarze